Alergia
AlergiaKażdego roku w okresie wiosennym rozpoczyna się uciążliwy okres dla większości alergików. Pylić zaczynają drzewa, trawy czy zboża, które najczęściej przyczyniają się do występowania objawów alergicznych.
Pamiętajmy jednak, że w zależności od tego, co powoduje alergię, możemy mówić o alergii sezonowej lub alergii całorocznej. Pamiętajmy również, że alergia to nie tylko objawy ze strony układu oddechowego.
CZYM JEST ALERGIA?
Jest to nadmierna reakcja organizmu na substancje, które normalnie nie powodują w organizmie negatywnych reakcji. Substancje wywołujące objawy alergii nazywamy ALERGENAMI.
CO MOŻE WYWOŁAĆ ALERGIĘ W ORGANIZMIE?
Podział alergenów:
- Wziewne- pyłki traw, pyłki drzew, roztocza, kurz;
- Pokarmowe- białko mleka krowiego, jaja kurze, gluten, laktoza, orzechy, owoce morza;
- Kontaktowe- metale, lateks, kosmetyki, środki czyszczące;
- Leki- antybiotyki np. penicylina;
- Jad owadów błonkoskrzydłych- jad os, jad pszczół;
- Alergeny całoroczne- kurz, roztocza, sierść zwierząt;
- Alergeny sezonowe (pyłki roślin, głównie drzew oraz traw);
JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE RODZAJE REAKCJI ALERGICZNYCH?
Najczęstsze rodzaje alergii:
- Katar sienny (alergiczny nieżyt nosa)
- Pokrzywka
- Alergia pokarmowa
- Wstrząs anafilaktyczny
Katar sienny
Nazywany również katarem alergicznym lub alergicznym nieżytem nosa, jest spowodowany reakcją organizmu na alergeny obecne w powietrzu. W przypadku gdy katar sienny wywołany jest przez pyłki roślin (np. drzew, traw) czy zarodniki grzybów mówimy o alergii sezonowej. Z całorocznym alergicznym nieżytem nosa mamy z kolei do czynienia, gdy alergenem są roztocza czy sierść zwierząt domowych. Do typowych objawów kataru siennego zaliczamy:
- Kichanie;
- Łzawienie oczu;
- Uczucie swędzenia w gardle;
- Swędzenie w nosie;
- Wodnisty katar;
Pokrzywka
Występuje pod postacią bąbli pokrzywkowych i zaczerwienieniu skóry, którym towarzyszy uporczywy świąd. Pokrzywka na tle alergicznym może objawić się już w przeciągu kilku minut od kontaktu z alergenem. U dzieci najczęściej jest spowodowana przez alergany pokarmowe np. mleko, jaja kurze, orzechy ziemne, soję czy pszenicę.
Alergia pokarmowa
Jest to zespół powtarzalnych objawów, które wstępują po spożyciu niektórych pokarmów (nawet w niewielkich ilościach), które u osób zdrowych nie wywołują żadnych dolegliwości.
Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt najczęściej objawia się ulewaniem pokarmu (niemowlęta), wymiotami, wzdętym brzuchem, zaparciami czy biegunką. Do innych charakterystycznych objawów u niemowląt możemy zaliczyć kolkę jelitową. Ponadto mogą pojawić się objawy ze strony układu oddechowego takie jak; nieżyt nosa i spojówek, kaszel chrypka czy świszczący oddech. Objawy skórne alergii pokarmowej to sucha, szorstka skóra, pokrzywka czy rumień.
U dzieci najczęstszymi alergenami pokarmowymi są: białko jaja kurzego, białko mleka krowiego, cytrusy oraz miód.
Wstrząs anafilaktyczny
Stanowi najcięższą postać reakcji alergicznej. Jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia!!!
Do objawów wstrząsu zaliczamy:
- Gwałtowne uczucie niepokoju;
- Świąd skóry;
- Obrzęk warg i języka;
- Duszność, świszczący oddech;
- Ból głowy;
- Kołatanie serca;
- Osłabienie;
- Uczucie swędzenia w gardle;
- Wymioty;
- Osłabienie;
- Bóle brzucha;
- Skóra blada, pokryta potem;
JAK ROZPOZNAĆ ALERGIĘ?
W przypadku gdy podejrzewamy alergię należy udać się do lekarza, w celu wykonania niezbędnej diagnostyki.
Dostępnych jest wiele różnych testów alergicznych:
- Testy skórne;
- Testy serologiczne;
- Testy płytkowe;
- Testy kontaktowe;
- Próby prowokacyjne.
JAK LECZY SIĘ ALERGIĘ?
Idealną sytuacją jest unikanie alergenu odpowiedzialnego za pojawienie się uciążliwych objawów. Jednak nie zawsze jest to możliwe, wówczas zaleca się stosowanie zaleconych przez lekarza specjalistę leków. Większość z ich są to tzw. leki przeciwhistaminowe, które zażywać można różnymi drogami (doustnie, donosowo, do worka spojówkowego, dożylnie, domięśniowo czy na skórę).
Dodatkowo można stosować leki obkurczające błonę śluzową nosa, które są pomocne nie tylko w leczeniu alergii ale także w infekcjach górnych dróg oddechowych.